Betörés, lopás, graffiti, autófeltörés, garázdaság, erőszakos cselekmények: a nagyvárosi környezetben mindennaposnak számító vagyon és személy elleni bűncselekmények ellen hatásos a CPTED. Az angol mozaikszó: Crime Prevention Through Environmental Design, azaz környezettervezéssel a bűnmegelőzésért.
Az építészeti bűnmegelőzés olyan elemek együttese, amely a biztonsági szempontokra figyelemmel tudatosan kialakított környezetet, vagy annak ilyen szempontok alapján történő átalakítását jelenti. A természetes és az épített környezet tudatos kialakulásával jelentősen befolyásolni, néha megszüntetni lehet a bűnelkövetésre okot adó lehetőségeket, körülményeket.
A növényzet, a kerítés, a világítás, a gyalogosforgalom mind-mind befolyásolja, hogy bűncselekményre készülve valaki milyen helyszínt választ.
A lakókörnyezetünk biztonsága napjainkban egyre gyakrabban felmerülő téma. Ilyenkor általában a rendészeti, rendvédelmi szervek feladatai kerülnek előtérbe, pedig számos várostervezési, építészeti eszközzel és közösségi programmal is növelhetjük a lakók biztonságérzetét, megelőzhetjük, csökkenthetjük a bűnelkövetéseket.
Hasznos tanácsok a lakókörnyezetünk biztonságosabbá tételére vonatkozóan:
- Fontos a megfelelő világítás, különösképpen a bejárat és a parkolóhelyek közelében.
- A ház környékén álló dús lombozatú fák növelik a bűnözési hajlandóságot, takarást biztosít az elkövetőknek.
- Az ablak alá ültessünk legfeljebb derékmagasságú, tövises bokrokat, a nehezebb bejutás végett.
- A kerítés ne legyen magas és zárt, mert ha bejutott az elkövető, már zavartalanul tevékenykedhet. Olyan magasságúra kell építeni, hogy azokon a ház előtti terület kellően látható legyen.
- A bejárathoz vezessen hangsúlyos ösvény, amely a pszichológia eszközével hat: nem engedi az elkövetőt letérni a „helyes útról”. Az ösvényt felszórhatjuk kaviccsal vagy murvával, amely csikorog a léptek alatt, figyelmeztetve a tulajdonost az érkezőre.
- Célszerű olyan úthálózatot kialakítani, amellyel az utcák átmenő forgalma csökkenthető, akár teljesen meg is szüntethető.
- A rendezetlenség adja a legtöbb alkalmat a bűnözőknek, ezért fontos a ház környékének rendben tartása is.
- A bejáratnál elhelyezett mozgásérzékelő lámpa, riasztó-és kamerarendszer kiépítése is emeli a biztonságot, de ezek mellett nem elhanyagolhatók a háztartásban szükséges mechanikai és elektronikus védelmi rendszerek felszerelése sem.
- Továbbá megnehezítheti az elkövetők dolgát a fekvőrendőrök építése, ami közlekedésbiztonsági szempontból is fontos eleme lehet a lakott területek részének.
- Fontos a közösségi kontroll: figyeljünk a lakókörnyezetünk közelében megforduló idegenekre.
A helyben lakók felelőssége az is, hogy ne csak saját, hanem szomszédaik vagyonára, személybiztonságára is figyeljenek. Érezzék át ennek felelősségét, mert a bűnözés közelsége miatt ők is áldozattá válhatnak. Egy jobb, élhetőbb környezet kialakítása, a közösség elvárásainak megfelelő életminőség, biztonság szavatolása elemi érdeke az ott élő embereknek.
Szükségesnek ítéljük azt is, hogy a polgárok figyeljenek fel a szokatlan eseményekre, körülményekre, adjanak jelzést a rendőrségnek, polgárőrségnek, önkormányzatnak, akik megtehetik a szükséges védelmi intézkedéseket.
Ha gyanús személyekkel találkozik, vagy ha áldozattá vált hívja a 112-es központi segélyhívószámot!
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság - Bűnmegelőzési Osztály