Fejlesztések, folyamatban lévő projektek

2010. február 23. 12071

2009. évben történt fejlesztéseink, folyamatban lévő uniós projektjeink:

  • Az Európai Szociális Alap támogatásával: TÁMOP-5.2.5-08/1-2008-0169. számú „Esélyt a fiataloknak!” – Esélyteremtés a hátrányos helyzetű dombrádi roma és nem roma fiatalok számára című pályázat. A pályázat keretében a DIFI házban az elmúlt időszakban rengeteg színes program, tartalmas előadás segítette a fiatalok, különösen a hátrányos helyzetű fiatalok életminőségének javítását, egyéni és/vagy közösségi kompetenciáik fejlesztését, minőségi információkkal történő ellátását.
    A kapott támogatás összege: 11.093.047,-Ft
  • TÁMOP-3.1.4-08/2-2009-0099. számú Kompetencia alapú oktatás és egyenlő hozzáférés a dombrádi Szivárvány Óvodában és a Móra Ferenc Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolában című pályázat.

A kompetencia alapú oktatás célja az, hogy a gyermekek a mindennapi életben hasznosítható tudással rendelkezzenek – nem lemondva az ismeretek elsajátításáról, vagyis „ismeretekbe ágyazott képességfejlesztés” megvalósítására törekszik. A pályázat keretében a fent említett oktatási intézményekben ezt próbáljuk megvalósítani a 2009-2010-es tanévben. Ez mind a gyermekek, mind a pedagógusok számára hatalmas kihívás, de hatalmas lehetőség is.

A kapott támogatás összege: 45.075.400,-Ft


  • Az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával ÉAOP-5.1.1/E-2008-0015. számú „Helyi településfejlesztési akciók – Dombrád településközpontjának kialakítása, városépítés, városszépítés” című pályázat keretében megépül, megszépül Dombrád belvárosa.
    A kapott támogatás összege: 42.791.123,-Ft.
  • Sikeresen pályáztunk a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség TÁMOP-5.4.3-09/1. házi segítségnyújtás fejlesztési című programjára. A pályázati konstrukció célja a házi segítségnyújtó szolgáltatások fejlesztése az ápolási díjban részesülő személyek részmunkaidős foglalkoztatása által. Folyamatosan emelkedik az önmagukat saját otthonukban segítség nélkül ellátni tudó személyek száma, és ezzel együtt folyamatosan növekszik az otthoni ellátás iránti igény is.

A projekt keretében Dombrád és Tiszakanyár településeken élő, ápolási díjban részesülő 20 fő segédgondozói képesítést adó képzésének lebonyolítása kerül megvalósításra. A Dombrád és Térsége Szociális Alapszolgáltatási Központ, mint munkáltató bevonásával a segédgondozói képesítést szerzett személyek házi segítségnyújtásban történő foglalkoztatása, A foglalkoztatással párhuzamosan kiégést megelőző, munkaerőpiaci, reaktiváló és személyiségfejlesztő tréningek, havi rendszerességű esetmegbeszélések – pályázatba bevontak, szakképzett gondozók – és szupervízió kerül megtartásra.

  • TÁMOP-3.2.3-08/1-2009-0001 „A foglalkoztatás növelése a felnőttképzésen keresztül a dombrádi Ady Endre Művelődési Ház és Könyvtár szervezésében”.

Az önkormányzat fenntartásában lévő Ady Endre Művelődési Ház és Könyvtár nyilvántartásba vett felnőttképzési intézmény. Akkreditálva még nincs az intézmény által oktatni kívánt egyik felnőttképzési program sem. Jelen projekt keretében a települési foglalkoztatási adottságok figyelembevételével egy szociális-egészségügyi mediátor illetve egy településképfejlesztő-köztisztasági szociális munkavállalói felnőttképzési program lebonyolítására kerül sor. Az eredményes lebonyolításához sor kerül jelen projekt keretében a közművelődési intézmény 1 dolgozójának illetve a települési intézményeinek szakismerettel rendelkező munkatársainak, mint a programba bevont leendő oktatók képzésére. A módszertani és szakmai képzésüket követően a település munkanélküli lakosai – kiemelt figyelemmel a roma és női munkanélküliekre – részére kerül 2 x 15 órás képzés lebonyolítására. A képzések lebonyolítását követően a projekt befejezéséig sor kerül a felnőttképzési programok akkreditálásra.

Az intézmények működtetésén túl - ez évre - az egész lakosságot érintő következő fejlesztéseket tervezzük:

1Önkormányzatunk pályázatot nyújtott be az ÉAOP-3.1.3/A-09-2009-0019 „kerékpárforgalmi hálózat fejlesztésére”. A tervezett kerékpárút 2 méter szélességben, aszfaltozva kerül kialakításra, mely a város leghosszabb utcáját, fő belterületi részét szeli ketté keleti irányból indulva nyugat felé. A kiinduló szelvény az Andrássy utca végén az utolsó lakásnál a Tisza töltés feljáró rámpájának végén került meghatározásra, mely az Andrássy út első részén a 3827-es számú km úti csatlakozásig az út szelvény szerinti jobb oldalára került megtervezésre, a 3827-es sz. km úttól az út bal oldalán folytatódik tovább nyugati irányba. A kerékpár út mellé azzal párhuzamosan csapadékvíz folyóka is betervezésre került, mely a kerékpár úton keletkező csapadékvizet bevezeti a meglévő aknákhoz csatlakozva a város csapadékvíz hálózatába.

2Önkormányzatunk az Észak-Alföldi Operatív Program keretében „Helyi településfejlesztési akciók támogatására” elnyert pályázatához kapcsolódóan a főtér rehabilitációját tovább folytatjuk.

Az elnyert projektben a megépülő buszváró területéhez kapcsolódóan kerül rendezésre a házasságkötő épületének környezete, amely egyben a település legforgalmasabb csomópontja is. A felület egyediségét a több színből kombinált burkolatkiosztás biztosítja.

A pályázatból megvalósul a házasságkötő terem teljes homlokzatának újrafestése, az épület körüli díszburkolat, parkosítás a szomszédos ingatlannal bezárólag. Megvalósul továbbá az I. világháborús emlékmű felújítása.

Tartalmazza továbbá a Szabadság tér mindkét oldalának rehabilitációját. Ezen a szakaszon a rendezendő felület az útpadka és a járda közötti felület lesz. Az értékes fák megmaradnak, de teljes egészében újrarendezzük a zöld felületet. Új, rendezett fű, cserjék, évelő és egynyári virágok kerülnek elhelyezésre. A kialakítandó zöldfelületet kiemelt szegéllyel védjük. A jó állapotú aszfaltjárda megmarad, a változatos hangulat miatt azonban az aszfaltcsík mellett kialakítunk egy díszburkolat sávot. A járdához, annak díszburkolt sávjához kapcsolódóan burkolt kiöblösödéseket alakítunk ki. Mindkét oldalon utcapadokat és kisméretű szemeteseket helyeztünk el.

- A jelenlegi Helytörténeti Kiállítás szűkös lett a kiállított tárgyaknak, ezért örömmel tájékoztatom a jelenlévő lakosságot, hogy a volt polgári iskolában a Horváth József Alkotóház kialakítására pályázatot nyújtottunk be – mely a maximális pontszámot nyerte el. A maximum megpályázható összeghatárig, amely 14.038.490,-Ft.

A meglévő épület 1950-es években épület, vályog falazattal, terméskő alappal. Az épület a műszaki leírás szerint tetőcserével, a födém hőszigetelésével, nyílászárók cseréjével és egy egyszerű gázkonvektoros fűtési rendszer kiépítésével kiválóan alkalmassá válik az alkotóház kialakításához.

A most szűkös körülmények között kiállított gyűjtemény ez évben méltó helyére kerülne ez által.

Értékelés:
(0 szavazat)